• AT A GLANCE

    Our RECENT ACCOMPLISHMENTS are a source of pride
    • 2016 - 2017 EOSD *Celebration of the Arts* Visual Arts
    • 2016 - 2017 Langston Hughes STEM Fair Winners
    Kindergarten
    • Science (Class Winners)

      • 1. Ms Sensale’s Class

      • 2. Ms. Guy’s Class

      • 3. Mr. Horsford’s Class

    • Math (Class Winners)

      • 1. Josephs’ Class

    • Science (Individual Winners)

      • 1. Jada Williams (Josephs)

      • 2. Jaden Barnes (Sensale)

      • 3. Tyree Gregory (Sensale)

        1st Grade

    • Science

      • 1. Ryan Dowden (McPherson)

      • 2. Jacob Andre (Parker)

      • 3. Joshua Gouldbourne (McPherson)

      • Honorable Mention: Madison Black (Louis)

    • Math

      • 1. Zavier Evans (McPherson)

    • Engineering

      • 1. Kaiden Dawson (Louis)

    • Technology

      • Jayden Terry (McPherson)
         

        2nd Grade

    • Science

      • 1. Gabrielle Lee (Lewis)

      • 2. Adeniyi Oginni (Baskerville)

      • 3. Yasir Mohammed (Loiacono)

    • Engineering

      • 1. Samiyah Ali (Lewis)

      • 2. Taylor Wilson (Lewis)

    • Robotics

      • 1. Madison Wilson (Lewis)

    • Technology

      • Sariah Boxer (Lewis)

        3rd Grade

    • Science

      • 1. Ayyub Mohammed (McKinnon)

      • 2. Abubakr (Saddik) Diallo (Fisher)

      • 3. Kashmir McQueen (Shaw)

      • Honorable Mention: Harper Pelham (Fisher)

    • Math

      • Oladimeji Oginni (Fisher)

    • Engineering

      • Ayame Mahammad (Fisher)

    • Technology

      • Harper Pelham (Fisher)

        4th Grade

    • Science

      • 1. Shakiyah Bishop (Taliaferro)

      • 2. Snya Cade (Nash)

      • 3. Rebekah Fabeyo (Taliaferro)

      • Honorable Mention: Jaylen Behl (Taliaferro)

    • Engineering

      • 1. Micheal Ceaser (Nash)

    • Math

      • 1. Jade Johnson (Lavendar)

    • Technology

      • Akera Bowden (Taliaferro) and Kimora Lewis (Nash)

        5th Grade

    • Science

      • 1. Tamyjha Etes (Horn)

      • 2. Javier Rodriguez (Farese)

      • 3. Kurt Wilson (Horn)

      • Honorable Mention: Dante Christie (Farese)  and Emani Barber (324)

    • Math

      • 1. Nakisha Cineus and Kamel Johnson (Farese)

      • 2. Patrick Val (Horn)

    • Technology

      • Patrick Val, Dashawn McDonald

    • Engineering/Robotics

      • Jhalil Hinnant (Pierce)

    • 2017-18 Langston Teacher of the Year and Support Service of the Year
      • Ms. Saul and Ms. Butler 
    • Yearly student participation in Art Exhibition at Livingston Mall.

    Our EXTRACURRICULAR PROGRAMS promote artistic creativity and community involvement
    • Spring and Winter Concerts
    • Annual Thanksgiving Food Drive
    • Student Council
    • Box Tops For Education Collection
    • “Pennies for Patients” Collection
    • Weekly Zumba Classes

    Our STUDENT ACTIVITIES foster academic excellence and cultural awareness
    • Semi-Annual Scholastic Book Fair
    • Read Across America
    • Monthly Parent Workshops
    • Cultural Awareness Field Trips
    • Quarterly Recognition Assembly Programs
    • Annual School/District Level STEM Fairs
    • Annual Awards Program
    • Red Nose Day
    • JA Biz Town